Hjälp med terrariebakgrund

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1

17
6
MentosExotics:
1046799_upvwuqjckmlnvskuxema.jpgVad behöver jag för material för att kunna göra en cool bakgrund på en 45x45x90 för en ögonfrans gecko har någon testat och kan ge mig tips,hur mycket material/burkar av vad man behöver för att vara säker och vad priset kan komma till i slutändan dessa är mina favoriter jag vill göra som. Tacksam för all hjälp och svar även korta.1046799_zayaybxvywccjbxbtwny.jpg1046799_ytmcsjlmhfzohjcoibpc.jpg1046799_myfrdjaxjdsdwopfolha.jpg

Medlem i SHF
105
36
Terrariumhaha:
Det finns flera olika varianter som kan vara t.ex fogskum och sedan täcka över, finns även att man använder frigolit och silikon för att göra former men inget sätt jag testat själv. På bilden längst ner du tagit med är jag nästan helt säker på att det är med fogskum.

finns även bra tutorials på YouTube

www.terrariedjur.se/articles/51 gammal artikel från denna sida men kanske inte ger den tropiska känslan du vill ha 

6278
4770
Tropfrog:
Alla bilderna ser ut att vara fogskum enligt mig. Alla har någon form av kork inlimmat i fogskummet. Den första har krukor för plantering också. Så den är ju inte riktigt färdig på bilden.

För ögonfransgecko skulle jag rekommendera både korkrör att gömma sig i och pinnar att klättra på. Livslängden i ett fuktigt terrarium är 5-7 år sedan är det dags att göra om.

Kolla min byggtråd som heter kort och gott regnskog. Där finns nog det mesta som gäller själva grunden. Planeringen och anpassad design måste du göra själv.

Mvh
Magnus
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild