
Vårens groddag och årsmöte kommer att äga rum i Hjorthagens Medborgarhus, Folkkulturcentrum i Stockholm lördagen 21 mars 2026. Som vanligt blir det försäljning och föredrag, och dessutom hålls årsmötet i samband med groddagen. Vi ses väl där?
PROGRAM08.30-10.00 INCHECKNING FÖR UTSTÄLLARE10.00 PORTARNA ÖPPNAR OCH GRODDAGEN STARTAR!Vi hälsar varandra välkomna till vårens stora Grodevent!
10.00-12.00 FÖRSÄLJNINGHär kan du köpa grodor, växter, lampor, dysor, pumpar, fläktar, vitaminer, böcker och allt annat du behöver för ditt terrarium och dess invånare. Glöm inte att boka bord om du skall sälja; som medlem är det första bordet gratis! Bordsbokning:
www.terrariedjur.se/expos/337/exhibitors12.00-13.30 PAUS FÖR LUNCH13.30-14.30 ÅRSMÖTEDu som medlem i föreningen har här möjlighet att påverka föreningens framtid genom att utse en styrelse som du har förtroende för. Du har också möjligheten att höra framtida planer och idéer som styrelsen har arbetat fram under året. Hjärtligt välkommen till detta!
(Troligen kommer årsmötet att gå betydligt snabbare än en timme, och i sådana fall tidigareläggs senare delen av schemat, men vi har avsatt gott om tid för att vara säkra på att vi hinner)14.30-15.00 PAUS FÖR FIKA15.00-16.00 FÖREDRAG 1 - Evan Twomey: Om karotenoidfärgning hos pilgiftsgrodorEvan Twomney är evolutionsbiolog och postdoktor vid Goethe-universitetet i Frankfurt och har arbetat med fältarbete och forskning på pilgiftsgrodor i Sydamerika. Hans forskning fokuserar särskilt på färgutveckling, mimicry och taxonomi inom släktet Ranitomeya. Evan kommer att hålla två föredrag, varav det första kommer att handla om karotenoidfärgning hos pilgiftsgrodor.
16.15-17.00 FÖREDRAG 2 - Evan Twomey: Om taxonomin i Ranitomeya-släktetDet andra föredraget kommer att handla om taxonomin i Ranitomeya-släktet (specifikt vanzolinii-gruppen)
17.00 Det officiella programmet avslutas med städningMen för den som ännu inte fått nog fortsätter grodhänget även efter groddagen.
Efter groddagen - Grodhäng hus hos Bengt OlssonEfter att lokalen är städad är de som vill och kan välkomna att följa med hem till Bengt Olsson. Här har du chansen att ta en ordentlig titt i en av Sveriges häftigaste grodsamlingar med dina egna ögon och fortsätta snacka med likasinnade grodnördar. Efteråt brukar vi vara ett gäng som går ut och äter en bit mat någonstans.
INTRÄDEGroddagen är en föreningsaktivitet för Svenska Dendrobatidsällskapet som förutsätter medlemskap. Detta kan lösas på plats (250 kr eller 350 kr för familjemedlemskap för ett års medlemskap), men kassören blir extra tacksam om medlemsavgift betalas in innan själva groddagen. Läs mer om hur du blir medlem här:
pilgift.se/app.php/om-sdsBORDSBOKNINGFrån dig som vill sälja grodor, växter, utrustning, etc. behöver vi en bordsbokning. Bordsbokningsformulär finns här:
www.terrariedjur.se/expos/337/exhibitors . Det första bordet för medlemmar är gratis, och därefter kostar det 100 kr/bord.
UTSTÄLLARE (i skrivande stund)Emanuel Andreasson / Tropical Tutorials - Massor av fina ovanliga terrarieväxter till kanonpriser. Troligtvis inga grodor denna gången
Bengt Olsson - Grodor, foderdjur, växter
SDS Föreningsbord - Här kan du som föreningsmedlem sälja lite grejer om du känner att du inte har tillräckligt för att fylla ett helt eget bord. Kanske några påsar med häftiga sticklingar, några enstaka ungdjur eller en gammal lysramp som du inte använder
Luftplantor.online - Tropiska växter
Liv Sandberg Art - Flugor, beg terrarieprylar, sticklingar och hyddor i lera.
Janne Axelsson - Lite växter, kanske grodor
LoE Terrarietillbehör - Allt inom grod hobbyn, dock ej grodor och terrarium
Erik Åhlander - bananflugor
Anders Thell - Växter grodor tillbehör tex vitaminer
Per Barkestedt - Terrarieväxter, eventuellt lite foderdjur.
Douglas Potter - Växter, grodor och foderdjur
Naturvårdsverket - Information om Cites och dialog med hobbyn
Styrelsen hälsar alla nuvarande och blivande medlemmar varmt välkomna.