Med risk att återupprepa vad som redan sagts.
* Använd enbart produkter ämnade för ändamålet
* "Sunt förnuft" är ett farligt begrepp, tyvärr, så jag skriver istället att följa anvisningarna för produkterna.
* Produkter som sprutar vatten på ett eller annat sätt, som inte är en akvariepump, bör spruta destilerat vatten.
* Behöver man tvunget göra åverkan på en kabel bör detta göras utanför den blöta zonen/utanför terrariet eller vid kontakten, samt att krympsläng bör användas.
* Brandvarnare, brandfilt och brandsläckare har vi nämnt.
* Har man ingen jordfelsbrytare så kan det vara en bra ide att åtgärda det om möjligt.
Eftersom hobbyn hanterar UV strålning och värme så blir första och enklaste uppgiften att göra en bedömning om ljus och värmekällan verkligen behöver vara i terrariet. Det ska finnas ett regelmässigt säkerhetsavstånd mellan ljus/ värmekälla och herptil. I säkert 9 fall av 10 så monteras ljus och värmekälla utanför terrariet.
*Det finns, som tidigare nämnts, kontakter för lysrör (typ T5) som är gummibeklädda. Har dock ingen kännedom kring tätheten av dessa.
*Man kan enkelt förebygga brand helt enkelt genom att läsa på ordentligt om den produkten innan köp. En välkänd incident är "hot rocks" som sålts flitigt i staterna? De antändes till sist och brände djur till höger och vänster.
*En annan förebyggande åtgärd är städning av alla värmekällor, ja egentligen all elektronik som avger värme, framförallt genom ventilationshål, som finns på exvis armaturer. Damm samlas på ovansidor av lampor, armaturer etc. Håll dessa rena/fria från damm.