Det första du MÅSTE göra är att skaffa ett minst dubbelt så stort terrarium åt henne då det nuvarande för det första inte är lagligt enligt L80 och kan definitivt vara en bidragande faktor till din stressade ödla, i större utrymmen med mycket inredning får ödlan utlopp för sin energie.
Ge henne ett rejält stort terrarium med riktigt bra solljus, den bästa mat ni kan erbjuda henne och avslutningsvis, ge henne extremt mycket lugn och ro! Att tvingas bo med en individ som ständigt jagar och försöker bita en är såklart stressande och kan påverka ödlans beteende under lång tid framöver, olika från olika individer såklart. Det är bra om terrariet, ödlans trygga punkt, kan stå på en plats där ni inte rör er så mycket samt är en i övrigt lugn plats i erat hem :) Stressade djur kan ibland behöva veckor, månader att komma till ro. Det är på ett sätt ett trauma för honor att tvingas bo med könsmogna hanar under långa perioder utan möjlighet att komma undan. Det tär både psykiskt och fysiskt på honorna. Bästa är att bara låta paret träffas under parningssäsongen för att sedan leva åtskilda resten av året. Tror solitära djur absolut mår bäst av att hållas just solitärt, ensamlevande betyder solitär enkelt uttryckt.
Skäggagamer är nyfikna ödlor så lämna framsidan av terrariet öppet med insyn men täck för resterande delar.
Äter igen, se till att ge henne mycket bra mat framöver så skadorna kan läkas. Ljuset är även mycket viktigt för solälskande ödlors allmänna hälsa, som ni säkert redan vet :) Samt att ge henne extra kalktillskott och eventuellt andra vitaminer om hon behöver återhämta sig.