För hög luftfuktighet

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1

4
1
Dragonite:
Hej,

Jag har en dabbagam, luftfuktigheten har stigit till runt 40% senaste veckan. Inga förändringar har skett i interiören under tiden. Tidigare har den varit under 30%. Det har dock varit värmare ute och funderar på om luftfuktigheten ökan i terrariet av det skälet? Ingen vattenskål finns.  

Känns hur som helst verkligen inte bra den lever i den fukten nu, har ett sätt att kunna få in silicakuddar på ett sätt som är idiotsäkert att de inte kan nås av dabbagamen. Är det en superdum idé? Eller finns några betydligt bättre sätt att lösa detta? Jag är hyffsat ny i detta, så var snäll i kommentarerna. Jag frågar om råd och försöker lära mig av de som kan här :)

Allt gott /lucas

Medlem i GHF
49
14
Johan_86:
Hej,
Det där är absolut ingenting att vara orolig för. Vissa somrar har det nästan varit uppe på 60% hos min dabbagam och det har inte varit några problem. De är ganska tåliga ödlor, har haft min i 12år nu.
Jag var precis som dig orolig i början och försökte köra med luftavfuktare i rummet. Men har insett det nog är lite overkill :)

// Johan
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild