ska jag väcka skäggagam

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1

36
2
weg:
Ska jag väcka min skäggagam idag gick den och grävde ner sig i sin grotta. Gissar för att bbrumera den åt mat dagen innan och bajsade inte

5965
4582
Tropfrog:
Nej, man skall inte väcka en brumerande reptil. Den vaknar av sig själv när den är färdig.

Mvh
Magnus 

Medlem i SHF
4
0
llertnac:
Man vill inte heller att den ska brumera utan att ha bajsat. Jag hade personligen väckt honom, ser till att han bajsar och ger ingen mer mat. Om det har bara gått en dag så är han säkert inte djupt i brumering. 

36
2
weg:
vad händer om den inte bajsar?

Medlem i SHF
4
0
llertnac:
Tagit från Google: Om en skäggagam äter precis före brumation är den främsta oron att maten kan ruttna i magen eftersom dess ämnesomsättning och matsmältningssystem saktar ner avsevärt i de svalare temperaturerna.

Hittade samma information på många ställen innan vi tog hem vår dvärgskäggagam. 
De brukar sluta äta innan brumering. Han åt lite grann innan, bajasade och sen sov i två månader utan problem.

Jag är absolut ingen proffs men det är den informationen jag har gått efter.

36
2
weg:
Hur gör skäggagamer i naturen då?

Medlem i SHF
4
0
llertnac:
Det kan jag inte svara på. Skulle gissa att de slutar äta när det börjar bli kallt ute.
Innan han brumerade så tappade vår dvärgskäggagam intresse i maten 2-3 veckor innan. 
Han åt lite men extremt lite. 
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild