Överviktig ögonfransgecko hjälp

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1

41
1
Molol:
Hej jag har en juvenil ögonfransgecko som börjar bli rätt tjock, ska jag göra något annorlunda eller låta det vara som det är

5904
4529
Tropfrog:
Jag kan tänka att det är svårt att svara på om du bör göra något annorlunda när ingen vet vad du gör idag. :)

Mvh
Magnus 

Medlem i GHF, SDS
3216
1954
EmanuelKarl:
En bild på ödlan säger mer än tusen ord.

41
1
Molol:

Medlem i SHF
115
83
Da_wall:

Molol skrev:


Den bilden var ju inte den bästa om man ska säga så :) . Juveniler / subadult som är lite runda av sig brukar jag själv inte se som något problem. Då dom fortfarande växer. 

 

Men när dom börjar bli vuxna och fortfarande är väldigt runda bör man trappa ner på utfodringen så dom får en normal form. 


276
211
AndreasB:
För att verkligen få veta om den är 'överviktig' (ålder måste beräknas in också), kanske du ska väga den istället?

276
211
AndreasB:
Som jämförelse har jag en vuxen hona som väger ca 46g och en inte vuxen hane som väger ca 36g.
Logga in för att posta i forumet
Sida av 1
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild